Απόδραση με “υπογραφή” Νάρεϊ

Σπουδαία νίκη για τον ΠΑΟΚ (1-2) στο “Γ.Καραισκάκης”, με τον Γερμανό μεσοεπιθετικό να αποδεικνύεται παίκτης-κλειδί του ντέρμπι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον “Δικέφαλο του Βορρά”. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν πίεση στον Ολυμπιακό από νωρίς με το  αυτογκόλ του Παπασταθόπουλου στο 9′. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε με την κεφαλιά του Χάμες στο  37′ ο οποίος βρήκε δίχτυα λεπτά από 235 μέρες. Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο 56′ με το έξοχο δυνατό σουτ του Νάρεϊ μέσα από την μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού.

Ο αγώνας:

Στο 2ο λεπτό ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη φάση του αγώνα με το σουτ του Λύρατζη να φεύγει άουτ. Με την συμπλήρωση 8 λεπτών αγώνα, ο “Δικέφαλος του Βορρά” προηγήθηκε στο σκορ, όταν έπειτα από κόρνερ του Τσαούση, ο Παπασταθόπουλος έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Μετά το γκολ, ο Ολυμπιακός βρήκε τα πατήματα του και απείλησε στο 20′ με κεφαλιά του Παπασταθόπουλου, που έφυγε εκτός εστίας. Στο 23′ ο Γκάρι Ροντρίγκες βρήκε λίγο χώρο στην περιοχή αλλά το σουτ του κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχαν κλείσει το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου στο αμυντικό του τρίτο. Στο 37′ η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς όταν ο Ρέαμπτσουκ σέντραρε από αριστερά και ο Χάμες Ροντρίγκες ισοφάρισε με καρφωτή κεφαλιά. Τρία λεπτά αργότερα ο Κολομβιανός έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Κοτάρσκι να διώχνει με τις γροθιές ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μπακαμπού έστειλε την μπάλα άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Η στιγμή που ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και δίνει το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ. (EUROKINISSI)

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, παρόλα αυτά οι “ερυθρόλευκοι” απείλησαν πρώτοι στο 51′ με ένα σουτ του Χουάνγκ που έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κροάτη τερματοφύλακα. Στο 56′ και κόντρα στην ροή του αγώνα έπειτα από πάσα του Λύρατζη, ο Νάρεϊ κατάφερε να νικήσει τον Τζολάκη με ένα ωραίο σουτ. Με την σέντρα ο Ολυμπιακός, λίγο έλειψε να ισοφαρίσει εκ νέου όταν ο Γκάρι Ροντρίγκες πέρασε τον Κοταρσκι αλλά αστόχησε από πλάγια θέση.

Ο Χάμες Ροντριγκες βρίσκει δίχτυα έπειτα από 235 ημέρες. (ΕUROKINISSI)

Στο 61′ ο Λετόνος διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ όταν ο Μπα συγκρούστηκε με τον Ολιβέιρα μέσα στη μεγάλη περιοχή αλλά στη συνέχεια και αφού είδε ξανά την φάση στο VAR, πήρε πίσω την απόφαση του. Στο 77′ μετά από σέντρα του Χουάνγκ, ο Μπακαμπού πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στο 82′ ο Ολυμπιακός απείλησε και πάλι αλλά ο Κοτάρσκι μπλόκαρε εύκολα το γύρισμα του Βρουσάι. Στο 88′ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν όταν ο Μπακαμπού γύρισε την μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή αλλά ο Ελ Αραμπί έστειλε την μπάλα πάνω στον Σάστρε και όχι στα δίχτυα.

Ο Νάρεϊ πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε για να κάνει το 1-2 για τον ΠΑΟΚ κόντρα στον Ολυμπιακό. (EUROKINISSI)

ΓΚΟΛ:  37′ Χάμες Ροντρίγκες/9′ (αυτ.)Παπασταθόπουλος, 56′ Νάρεϊ

Κίτρινες: -/39′ Ελ Καντουρί, 54′ Αουγκούστο, 90′ Κοτάρσκι, 90+6′ Σβαμπ

Ολυμπιακός (Μίτσελ) : Τζολάκης, Παπασταθόπουλος, Μπα (84′ Ουί Τζο), Ρέαμπτσουκ, Βρουσάι, Εμβιλά, Αγκιμπού Καμαρά (65′ Μασούρας), Χουάνγκ Ινμπόμ, Χάμες Ροντρίγκες (71′ Βαλμπουενά), Γκάρι Ροντρίγκες (71′ Ελ Αραμπί), Μπακαμπού

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης (70′ Σάστρε), Ντάντας (90′ Σβαμπ), Κούρτιτς, Αουγκούστο(84′ Σοάρες), Νάρεϊ, Ελ Καντουρί, Ολιβέιρα