Απέσπασε την ισοπαλία αλλά «βυθίστηκε» στη ζώνη υποβιβασμού η Κάντιθ

Σε πολύ δύσκολη θέση είναι οι «γηπεδούχοι» μετά την ισοπαλία κόντρα στην «πρωταθλήτρια» με 1-1 που αφήνει «ανοιχτούς λογαριασμούς» για τη μάχη παραμονής που θα κριθεί στην τελευταία αγωνιστική.

Παρά το γεγονός ότι είχε την ευκαιρία να προηγηθεί και να πάρει τους πολυπόθητους τρείς βαθμούς, η Κάντιθ κόλλησε στο 1-1 με τη Ρεάλ και σε συνδυασμό με τη νίκη της Μαγιόρκα κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο, μπήκε στη ζώνη υποβιβασμού μία αγωνιστική πριν το τέλος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν «φορτσάτοι» στο παιχνίδι, ανοίγοντας το σκορ στο 5ο λεπτό με τον Ροντρίγκο να κάνει την πάσα στον Μαριάνο Ντίας, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην Πρωταθλήτρια. Η Κάντιθ, το πάλεψε και ισοφάρισε με τον Ρούμπεν Σομπρίνιο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μιλιτάο και έκανε το 1-1 βάζοντας ξανά τη Κάντιθ στο παιχνίδι και τη μάχη παραμονής.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες δημιούργησαν φάσεις. Η Κάντιθ είχε μια μεγάλη ευκαιρία να κάνει την ανατροπή και να προηγηθεί. Οι «γηπεδούχοι» κερδίζουν πέναλτι μετά την πτώση του Λούνιν στα πόδια του Νεγκρέδο. όμως, η εκτέλεσή του δεν ήταν καλή, επιτρέποντας στον πορτιέρο της Ρεάλ να τον «νικήσει».

Η Κάντιθ έχασε την ευκαιρία της να απομακρυνθεί από τη ζώνη υποβιβασμού, επέτρεψε στη Μαγιόρκα με νίκη επί της Ράγιο να την προσπεράσει και θα τα παίξει όλα για όλα στην 38η και τελευταία αγωνιστική κόντρα στην υποβιβασμένη Αλαβές.