Έσωσε το βαθμό η Σαουθάμπτον – “Ήρωας” ο Ζοσέ Σα για τη Γουλβς

Ο Πορτογάλος τερματοφύλακας απέκρουσε το πέναλντι του Μίτροβιτς στο 81ο λεπτό, διατηρώντας το μηδέν στην εστία και δίνοντας ένα βαθμό στην ομάδα του. 2-2 από 0-2 η Σαουθάμπτον κόντρα στην Λιντς.

Με πλήρη δράση συνεχίστηκε και σήμερα (13/08) η αγωνιστική στην Premier League. Χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν ισόπαλες οι Γουλβς-Λιντς και Μπράιτον-Νιούκαστλ, με τη Λιντς να χάνει μόλις σε εννέα λεπτά το προβάδισμα δύο τερμάτων που είχε αποκτήσει με τον εκπληκτικό Ροντρίγκο. Έσωσε τη Γουλβς από δεύτερη ήττα ο Σα.

Γουλβς-Φούλαμ 0-0:

Οι ”λύκοι” έμειναν για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς νίκη, καθώς μετά την ήττα με ανατροπή στο παιχνίδι της πρεμιέρας κόντρα στην Λιντς, αναδείχθηκαν ισόπαλοι με τη Φούλαμ.

Η ομάδα του Μπρούνο Λάγκε είχε την κατοχή υπέρ της και την πλειονότητα των ευκαιριών, όμως ελάχιστες από αυτές ήταν σημαντικές προσπάθειες για γκολ. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ρούμπεν Νέβες, παίρνοντας αρκετές μπάλες πάνω του και δημιουργώντας προϋποθέσεις για τους συμπαίκτες του, ενώ από την ομάδα του Μάρκο Σίλβα, ο κεντρικός αμυντικός και αρχηγός, Τιμ Ρέαμ ήταν καθοριστικός για να παραμείνει το μηδέν στην εστία του Ρόντακ.

Μοιραίος για τη Φούλαμ ο Μίτροβιτς, που είδε τον Ζοσέ Σα να του λέει όχι σε εκτέλεση πέναλντι στο 81′.

Σαουθάμπτον-Λιντς 2-2:

Εκπληκτική η Σαουθάμπτον απέναντι στην Λιντς, καθώς παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο (46′ και 60′) κατάφερε μέσα σε εννέα λεπτά να φτάσει στην ισοφάριση και να γλιτώσει δεύτερη συνεχόμενη ήττα, μετά από αυτήν της πρεμιέρας απέναντι στην Τότεναμ.

Ο Ροντρίγκο σκόραρε δις στο δεύτερο ημίχρονο για τα “παγώνια” (46′-60′), με τον Αριμπό να πετυχαίνει στο 73′ το πρώτο του επίσημο γκολ με τη φανέλα των “αγίων” και τον Γουόλκερ-Πίτερς να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα στο 81′.

Πλήγμα για την Λιντς ο τραυματισμός του Μπάμφορντ στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Άγγλο επιθετικό να γίνεται αναγκαστική αλλαγή.

Γκολ: Αριμπό 73′-Γουόκερ-Πίτερς 81′, Ροντρίγκο 46′-60′

Μπράιτον-Νιούκαστλ 0-0:

Η Μπράιτον μπορεί να θεωρεί τον εαυτό της την… άτυχη ομάδα της αγωνιστικής, καθώς στο παιχνίδι απέναντι στη Νιούκαστλ είχε τον πλήρη έλεγχο, δημιουργώντας μάλιστα 14 τελικές προσπάθειες, με 8 από αυτές να είναι στην εστία, χωρίς να καταφέρουν όμως οι παίκτες της να νικήσουν τον Πόουπ.

Από τη μεριά του, το σύνολο του Έντι Χάου δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να φανεί απειλητικό προς την εστία του Σάντσεθ, αποδεχόμενο έναν παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση.